להפשיט את השודדים מהטרנינג

The traditional "Jolly Roger" of piracy.

הם מ פ ח ד י ם | The traditional "Jolly Roger" of piracy. cc: wikipedia

הם מ-פ-ח-ד-י-ם | יובל גלעד

מאבק המשוררים מצליח, גבירותיי ורבותיי הסקפטיים – אחרי שקרן רבינוביץ' נבהלה וחזרה לתמוך בהוצאת ספרי שירה, התבשרנו היום שגם מפעל הפיס השתפר לטובה וחזר לתמוך בהוצאת ספרי שירה מעל סכומים של עשרת אלפים ש"ח.

פיני גרשון המעט גזען נהג לקרוא לזרים לא מוכשרים המגיעים לקבוצות כדורסל "שודדים בטרנינג". שודדים אחרים הנן הוצאות הספרים שאינן מוציאות כמעט יותר ספרי שירה על חשבונן (הוצאת "כתר" לדוגמא מצהירה מפורשות באתר שלה שיתקבלו ספרים ומכל סוג ומין פרט לספרי שירה, וכנרת למשל, ענק המגלגל מיליונים, לא מוציאה ספר אחד כעלה תאנה לכיסוי הערווה).

בעקבות הדברים של רון דהן בדבר הוצאת ספרו השני בעצמו, אין לי אלא להסכים, מה גם שאמרתי את הדברים בפוסט שלי על כתבי עת (שגם בהם אגב חזרו לתמוך מפעל הפיס): אבן חושן,  כרמל, הקיבוץ המאוחד, גוונים, עקד, צבעונים ועוד ועוד, כולם שודדים את המשוררים והמשוררות. הם מקבלים סכום שנע בין ששת אלפים שח לערך ועד עשרים אלף ויותר, תלוי בעובי הספר, כשמחצית הסכום ויותר הנה רווח נקי. הם מרווחים את כספנו הדל מבלי שמכרו אפילו עותק אחד, לכן ממילא מובן שהמאמץ ההפצתי והיחצ"ני שואף לאפס (פרט ליוצאי דופן פה ושם).

מונופול של שודדים

מה שחשוב כיום, מעבר למעבר להוצאה עצמית (כאמור, בתי דפוס קטנים ידפיסו לכם בעבודה יפה 200-300 עותק באלף אלפיים שח) הוא לדאוג שניתן יהיה לפנות מהשנה הבאה באופן עצמאי בבקשות תמיכה לרבינוביץ' והפיס. (וזאת בצד חוק השירה שחייבים לקדם, ובו על פי חוק יוקצה כסף  להוצאת ספרי שירה בהוצאות ספרים שלא במימון מחברים). לא ייתכן שהמונופול של השודדים יחזיק בכסף ויוכל רק הוא לפנות, בעוד המשורר המסכן והמשוררת הגלמודה יחכו למוצא פיהם של בעלי ההון הקטן.

הם מ פ ח ד י ם מאיתנו פתאום. ולמה? האם המאבק מפחיד? האם עשינו איזה אקט אלים עד כה? לא ולא. לצערי. לדעתי צריך להגביר הילוך ולעשות יותר בלגן. תו שירה זה טוב, אבל יותר מדי נחמד. צריך להיות פנתרים שחורים קצת, לעצבן את הצאצאים של גולדה מאיר. אז למה הם מפחדים? כי אנחנו מייצגים תרבות. כי  מדינת ישראל היהודית, הציונית וכו, עוטה על עצמה מחלצות של תרבותיות ודאגה לתרבות וכמו שאנחנו יודעים זה חרטה בארטה. לכן יש לנו היכולת לחשוף את ערוות המדינה, והמדינה והמוסדות שלה לא מעוניינים בזה. לכן צריך להפסיק לפחד, לא לנסות לחבב את השירה על אף אחד (זאת רק דעתי, כמובן) ולהמשיך לדרוש את מה שמגיע לייצרני תרבות עילית שכמותנו.

cc: wikipedia |כתרו של המלך כריסטיאן הרביעי מדנמרק

לא ייתכן שהמונופול של השודדים יחזיק בכסף ויוכל רק הוא לפנות, בעוד המשורר המסכן והמשוררת הגלמודה יחכו למוצא פיהם של בעלי ההון הקטן. | cc: wikipedia |כתרו של המלך כריסטיאן הרביעי מדנמרק

פצעי המשוררים

משוררים ומשוררות ימשיכו לצבוע על פתחי הוצאות הספרים כי לחלקנו פשוט יש כסף (כן כן, בעיקר חלק מהמבוגרים די מובססים) והם אוהבים את ה"מכובדות" שבהוצאת ספרים (ולא משנה העובדה שההוצאות לא עושות שום סינון, או כמעט שום סינון, כהן מריחות את דם הכסף הזב מפצעי המשוררים). גם ועדות פרס למיניהן ינפו במהירות ספרים שיצאו בהוצאה עצמית, וצריך לקחת את זה בחשבון. אבל שילכו להזדיין ועדות הפרס, זאת דעתי, ועם הזמן ילמדו, אם אנחנו נוציא את ס פרינו בעצמנו, ואם כמה משוררים בעלי שם יוציאו את ספריהם בעצמם, שהוצאה עצמית איננה גנאי (נתן זך שדווקא אינני סובל הוצאי בעצמו את ספרו הראשון, דוד רוקח – משורר מעולה שכדאי לכם להכיר – עשה זאת, רמבו הדפיס בעצמו כמה מאות עותקים מ"עונה בגיהינום"…).

זה כל כך קל – מנקדים, מביאים לבית דפוס, משלמים וחוזרים לקחת את הספר. אחר כך אפשר לעשות יחסי ציבור בפייסבוק. להעלות את הספר לאינטרנט (אם רוצים), לנסות להפיץ בחנויות הפרטיות המעטות שיש, ואפשר גם דרך סטימצקי (הזונות כן לוקחים לפעמים מפרטיים, מואיז בן הראש, למשל). אפשר למכור כמחתרת גרילה, אחד אחד, כל ספר בזול, איזה 30 שח, כך שכמה עשרות עותקים יכסו את ההוצאות (ישירות מהיצרן לצרכן, זה הכי יפה, שקספיר אגב, היא מדביר בעצמו מודעות להצגות שלו).

בקיצור, צריך להמשיך גם בפעולות "רגועות" כמו תו השירה ודקת השירה העולמית, וגם בדחיפת חוק השירה וגם לעשות קצת בלגן. זה טוב להשאיר את העניין בכותרות.

 מאת: יובל גלעד

One Response to להפשיט את השודדים מהטרנינג

  1. דיתי רונן says:

    ברכות לנו ולמועצת הפיס על עצם התייחסותה לשירה! עם זאת, בל נשלה את עצמנו: מועצת הפיס אינה מסייעת למשוררים אלא למו"לים. אולי בעקיפין זה יקל במשהו על המו"לים להוציא לאור ספרי שירה, אך לא בטוח שהקלה זו תתגלגל לידיו או לכיסיו של המשורר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: