שדרוג מעמד השירה

הקהל גודש את בית העם בכנס חירום לשירה. צילום: עזרא "הצלם הפואטי" לוי

הקהל גודש את בית העם בכנס חירום לשירה. צילום: עזרא "הצלם הפואטי" לוי

צלם פואטי | עזרא לוי – צילום וכיתוב 15.12.11 – "בית העם" – רוטשילד 69 ת"א. זה עתיד להיות תאריך היסטורי. במסגרת "מאבק המשוררים", נערך כאן ובשדרה ממול, כנס חרום של איגוד המשוררים: "המדינה נגד השירה". בתחושתי, אלה ניצנים ראשונים של מהפכה. מהפכה בתפישה התודעתית: "אם אנחנו לא נדאג לעצמנו, איש לא ידאג לנו". לראשונה בישראל, פורקו בזהירות ובשקט, מטעני הצד של האגו. הם נזרקו לשוליים, לטובת שדרוג מעמדה של השירה. משוררים ומשוררות בגילאים שונים, בעלי דעות פוליטיות שונות, מזרמים שונים ומכתבי-עת מגוונים, התכנסו יחד למאבק משותף. עפ"י כמות המשתתפים בכנס, וניתן לראות את זה בתמונות, זו ללא ספק הצלחה אדירה. מה גם,שהכנס זכה יחסית לסיקור די יפה בכלי-תקשורת שונים.

אמשיך הפעם, במשהו אישי: מידי שבוע, במהלך החודשיים האחרונים, השתתפתי בכל מפגש של "מאבק המשוררים" שנערך כאן ב"בית העם", כי הרגשתי שאני עֵד לצעדים ראשונים של תהליך היסטורי, שמחייב תיעוד.
במצלמה פשוטה, בתנאי שטח גרועים ביותר לצילום (אין תאורה נורמלית), תיעדתי את המפגשים האלה והעליתי כהרגלי עשרות תמונות בפייסבוק מכל מפגש. לקראת הכּנס, ביקשו ממני לארגן תערוכת-תמונות ממפגשים אלה, ונעניתי. בגלל בעיית תקציב, מוצגות בקומת הגלריה ב"בית העם" רק תמונות בודדות, בהן משתקפת איזו התרחשות מאותם מפגשים ראשוניים.כמי שכותב שירה, כמי שמתעד ומדווח בפייסבוק על אירועי שירה, אני חש שזו רק התחלה של תהליך, שבעתיד אמור להניב תוצאות חיוביות, למרות שהדרך ארוכה-ארוכה. אסור לנו לשכוח שהפנטזיה, היא הדלק שמניע כל חזון, אשר נועד להתגשם בסופו של דבר.

למי שלא הספיק להתעדכן, הנה תמצית המטרות שהציב לעצמו "איגוד המשוררים" (ולשם כך נדרשים כמובן תקציבים ממשרדי ממשלה ומגופים נוספים) :

  • טיפוח והעשרה של קהלים בשירה העברית לדורותיה.
  • הרחבת היקף הפרסום של שירה בארץ וטיפוח תרבות הסֵפר.
  • שיפור תנאי חייהם של משוררים החיים בינינו, ויצירת תנאי התפנוּת ליצירה.
  • טיפוח יצירת שירה וקריאת שירה בקרב הדור הצעיר.
  • הפצת השירה וקידום הייצוג בחו"ל, של שירים ומשוררים.
על כנס החירום לשירה
מכיוון שרואים את זה בתמונות, ומכיוון שכל הפרטים והשמות מופיעים בכתבות ובסקירות בבלוג מאבק המשוררים, אין טעם שאחזור על זה כאן. רק אומר בהכללה, שהיו בכנס אירועים של הקראת שירה / POETRY , אילתור במוסיקה, שירה וציור ("מחתרת העם"), דוכן של ספרים לרכישה ותערוכת-תמונות .
היו גם הרצאות וסקירות רלוונטיות בה דיברו על המעמד הירוד של המשוררים בחברה, ומעמדה האומלל של השירה.
ראויה לציון הרצאתה של ד"ר דיתי רונן, שהמחישה בעזרת מצגת-נתונים, עד כמה עגום מצבה של התרבות בכלל ומצב השירה בפרט, במדינה שקוראים לה : ישראל.היות שהדרישה ל- "צדק פואטי" היא חלק מהמכלול הרעיוני של "צדק חברתי", הגיעו לכנס גם דפני ליף ורגב קונטס. גם שר החינוך לשעבר יוסי שריד כיבד אותנו בנוכחותו. הוא בא להזדהות, גם קרא משיריו.

ועוד משהו שכמעט שכחתי: מי שרצה להיות חבר ב "איגוד המשוררים" המתהווה, נרשם ושילם סכום סמלי של 50 ₪ (אפשר להרשם).
כל האלבומים שלי מאירועי שירה ותרבות עזרא לוי – צילום וכיתוב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: