המשוררים ממשיכים להאבק | יובל גלעד

מאבק המשוררים

מאבק המשוררים (צילום: עזרא לוי)

משורר לא בוחר את ייעודו – כתיבת שירה. משוררת לא בוחרת את החיים הלא קלים הנלווים לכך. קשיי כתיבה? לא ולא. קשיי פרנסה.

משוררים מאז ומעולם לא היו מועמדים טבעיים לשוק העבודה. יש מי שצלח מזלם ונולדו למשפחה מבוססת שיכולה לחפות על קשייהם, וישנם אלה, והם ראויים להערכה, שאופיים או התעקשותם עזרה להם להסתגל למקצוע מכניס, אם כי גם לכך יש מחירים.

ויש את כל השאר, המתפרנסים בדוחק ממקצועות הוראה, כתיבה, עריכה, בעולם תעסוקה שאינו זקוק לרגישויות.

משוררים אינם אנשים נעלים על שוק התעסוקה, אבל הם יצורים החיים את ההוויה. בתרבות המקדשת כסף, משפחה ודאגה מתמדת לעתיד ולפנסיה ולנכסים, משורר עוצר את העולם כדי להרגיש את הווה. משוררת יושבת על ספסל באמצע היום כדי להיות.

אבל ה"נזק" הכלכלי איננו רק ברגעים האלה של כתיבת השירה. מדובר גם בצורך הקיומי לשהות שעות בחברת מילים, שירים של אחרים. בצורך להקשיב לשפה ולתנודותיה, לעיר, לטבע, לקיום, לעולם. להיות. והוויה מנוגדת לעשייה.

משורר זו עבודה במשרה מלאה, שמעולם לא שילמו עליה. מרפא של השפה שלא תשקע בביטוייה השגורים, ממציא מילולי של חיבורים, דימויים, מטפורות השומרות על השפה חיה. אבל המחיר בחיי היום-יום הוא לפעמים כבד, ורבים מאתנו יודעים זאת, מי יותר ומי פחות.

כשאנחנו נפגשים אנחנו לא מדברים על כסף, גם כי כל העולם מדבר על כסף ולנו נמאס מזה, וגם כי אנחנו פשוט מתביישים: מתביישים בקשיים הכלכליים שלנו, כי העולם אוהב רק הצלחות, וגם משוררים הם בני אדם.

אז מדברים על פסטיבלים, על פרסים, על פרסומים, ורודפים הצלחה בביצת השירה. אבל מאחורי כל זה מסתתר, בהרבה מקרים, קושי גדול. פעם משוררים ומשוררות רבים נהגו ללמד, היום הילדים כל כך איומים, תוצרי תרבות צריכה והורים שעובדים כל היום, שאי אפשר להשתלט עליהם. מקצועות הכתיבה – עיתונאות, תקשורת, ספרים וכולי נעשו אלימים וסובבים תאוות בצע לא פחות מהשוק הכלכלי כולו. הדברים אינם חדשים – משורר בדרך כלל אינו חיה כלכלית מזהירה, חוץ מיוצאי דופן.

אלא מאי? שכיום גם אבדה לנו ההערכה הבסיסית, שעוד קיימת אולי באירופה (אולי רק במדינות הצפוניות), קיימת עוד בקרב העלייה מרוסיה, לפעמים, אבל אצל הצברים – יוק. ההערכה למי ש"נבחר", לעיתים בעל כורחו, למקצוע המוזר והקשה והיפה הזה.

מאבק המשוררים צריך לדאוג להשיג כסף לקרן תמיכה במשוררים במצוקה, שתברור היטב את מי שבאמת נזקק, כדי שלא יהיו עוד מקרים טראגיים כמו זה סיפורו של דוד אבידן, ובמידת מה גם סיפורה של דליה רביקוביץ', נכסים רוחניים שהושלכו לפח הכלכלי.

כנס החירום של המשוררים יתקיים ביום חמישי, 15.12.11. לתוכנית הכנס

הדברים פורסמו לראשונה באתר המחאה הראשי

מודעות פרסומת

אודות Mati Shemoelof
Mati Shemoelof is a poet, author and editor. His writing is diverse and includes six poetry books, plays, articles and fiction. His works have won significant recognition and prizes.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: