לביאליק לא היה סיכוי כיום

4.12.11 מאבק המשוררים - מפגש מס' 7, "בית העם", רוטשילד 69, ת"א. צילום: עזרא לוי

4.12.11 מאבק המשוררים - מפגש מס' 7, "בית העם", רוטשילד 69, ת"א. צילום: עזרא לוי

דברים של עדי עסיס חבר צוות ההיגוי  של מאבק המשוררים, שהתפרסמו בדה מרקר

תנועת מאבק המשוררים קמה במטרה לשנות את מצבה הכלכלי המידרדר של השירה בישראל, המתקיימת, בקושי רב, בשולי השוליים של תקציבי התרבות בישראל. ספרים, כתבי עת, אנתולוגיות, תרגומים, ארועי שירה, ופסטיבלים לשירה נסמכים על תקציבים זעומים הנתונים לשרירות ליבו של הממסד התרבותי, ולמספר מצומצם מאד של קרנות, שתמיכתן נתונה תדיר לשינויים ולעולם אינה רציפה. המשורר אינו זוכה לשכר על עמלו, וברוב המקרים משלם מכיסו על הוצאת ספריו. השירה, היהלום בכתר הספרות, אינה זוכה להכרה בערכה, ותלויה בפועל ברצונם הטוב וברוח ההתנדבות של משוררים, המנסים לקיימה ולקדמה, במקביל למאבק ההישרדות היום-יומי.

אין צורך להכביר מילים על חשיבותה של השירה. די להזכיר את שיריו של ביאליק על סבלותיו של עם ללא ארץ, שתרמו רבות לתוקף הטיעונים בעד בית לאומי, ואת קולו הברור של אלתרמן נגד שחיקת הבלמים המוסריים של חברה הנתונה במלחמה, כדי להבין שהשירה משמשת מצפן לחברה שעדיין מגששת דרכה בין קונפליקטים פנימיים וחיצוניים בלתי פוסקים. מאז ביאליק ועד היום ממשיכה השירה לזרום בעורקי התרבות. אמנם לא ניתן למצוא אותה תחת פנס הרייטינג, אבל פועלת כאן קהילת שירה איכותית תוססת רב-גונית ומעורבת חברתית. קהילה שאינה מהססת, להמשיך ולברר, בלשון ייחודית של כל אחד ואחת מחבריה וחברותיה, את זהותה המוסרית, האתנית, המגדרית והכלכלית של החברה בישראל. ולערער דפוסים קלוקלים שהתקבעו, בשאיפה לחברה צודקת יותר.

אלא שבשלושת העשורים האחרונים ארע לשירה, מה שארע לאחיה ואחיותיה לעשירונים הכלכלים התחתונים, במהלך הבלתי מבוקר של מעבר לכלכלת שוק פרועה, ששחקה עד אבק את מדינת הרווחה ואת התרבות, שהם שני החישוקים הנדרשים לחברה המבקשת לשמר את הסולידריות. בניגוד לספרי הפרוזה, שמצליחים לעיתים להבקיע את שערי השוק והופכים רבי-מכר, השירה אינה מסחרית. הטענה הנשמעת תדיר שאם השירה אינה מסוגלת להיות מסחרית אין לה זכות קיום, יותר משהיא מעידה על השירה מעידה על החברה שאיבדה את הצפון בשל רדיפת רווח בכל מחיר, והביאה למחאת האוהלים, שבעקבותיה נולד הישראלי החדש. המבין שיש צורך בשיטה כלכלית מחודשת שתחלק נכון יותר את המשאבים, ותעמיד את האדם, רווחתו ותרבותו במרכז העשייה הכלכלית. היכולת של חברה לקיים בכבוד את היחידים המוחלשים שבה, ולהפסיק את ההתעללות בשירה, היא מתכון לחברה בריאה ויציבה יותר גם מבחינה כלכלית. באמתחתנו רעיונות כמו הצעת חוק השירה, יישום מסקנות ממחקרים השוואתיים שכבר נעשו לגבי היחס לשירה בארצות אחרות, וכמובן פעילות של משוררים ומשוררות הקוראים את שירתם ומעבירים סדנאות כתיבה במערכת החינוך, באקדמיה ובמרכזים קהילתיים, ומסייעים בעיצוב דמותו של הישראלי החדש, כאזרח מעורה ומעורב בחברה.

נדרשים תקציבים זניחים, עבור תקציב המדינה, כדי להחזיר את השירה למקומות בהם היא יכולה וצריכה להשפיע. כפי שהמדינה תומכת בענפי תרבות אחרים בעשירונים הכלכלים שמעל השירה, כמו קולנוע, תאטרון ומחול כך מוטלת עליה החובה והזכות לאפשר לשירה ולכותביה להתקיים, ולו רק כדי שלא ישנה המראה מכמיר הלב של משורר גאון, כמו דוד אבידן, שסיים את חייו בחוסר- כל מחפיר, למרות שהעלה תרומה לא פחות חשובה לחברה מכל תאגיד כלכלי עתיר ממון.

עדי עסיס משורר וחבר בתנועת מאבק המשוררים | adiassis@gmail.com|הדברים התפרסמו לראשונה דה מרקר.

*

ביום רביעי הקרוב ניפגש בבש בנסיך הקטן להכנות אחרונות לקראת כנס השירה.

*

כל מה שרצית לדעת על מאבק המשוררים – שאלות ותשובות עלה לאתר.

*

איגוד המשוררים והמשוררות מכריז על כנס חירום "המדינה נגד השירה". הכנס ייערך ב-15.12.2011, יום חמישי, מהשעה 17:00 בבית העם, רחוב רוטשילד 69, בתל אביב. בכנס ישתתפו כתבי עת, משוררים, משוררות. דוברים, הקראות ואורחים נכבדים.  בואו לתמוך ולהיתמך! 

כנס החירום של עולם השירה

באירוע מיוחד לרגל המצב

משוררים קוראים לצדק פואטי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: