ואני אפילו לא ידעתי שאני, ולמה חשוב "מאבק השירה"

מאת: יודית שחר

ואני אפילו לא ידעתי שאני, ולמה חשוב "מאבק השירה"

עד כמה נמוך יכולה השירה לרדת בישראל?

אתמול קבלתי טלפון אקראי מחברה ששאלה אם אני שמחה על ששלושה שירים שלי פורסמו בספר לימוד אזרחות של מט"ח.

איזה ספר? שאלתי המומה. את רצינית? כמה שירים פורסמו? אילו שירים?

ולא ידעתי איך לחלק את ההרגשה, שמחה על כך ששירי נכנסו לספר בתוכנית הלימודים, או הכעס וחוסר האונים שאיש לא טרח לבקש את רשותי, או למצער, להודיע לי, לוודא שאין טעויות העתקה/הדפסה, ולפחות לזכות אותי בעותק.

מזמן שאני עדה לכך ששירי מתפזרים עם הרוח. אני שמחה על הפיזור, שלא תטעו. גאה ממש כשמיידעים אותי על "זו אני מדברת", שנמצא על קירות משרדים ובמחלקות של שירות לקוחות.

אבל משהו רע מאוד קורה, משוררות/יוצרות הפכו לשקופות.

במדינה שבהחייםוחיות מתים ומתות יוצרות בחיי עוני וחרפה. במדינה שבה מרוויחה, יוצרת, במקרה הטוב והמופלא שקל על ספר שירה. במדינה שבה הוצאות ספרים דורשות כסף על הוצאת ספר שירה. במדינה שבחנויות ספרים לא קיים שלט מובחן לשירה, ויש בקושי חצי עמודה לתחום (להבדיל, למשל, מהז'אנר היוקרתי והיצירתי של מיחזור תרנגולות מתות באינסוף סיפרי בישול). במדינה שבה אין בושה לבקש ממשורר להגיע על חשבונו ולהקריא חינם מפרי יצירתו לקהל משלם בכניסה. במדינה שבה אנשים עובדים כמו חמורים בכדי להכניס אוכל לפה ולספק לעצמם מיטה ותקרה, ואין להם שנייה פנויה ליצירה. במדינה בה מקוצצות באכזריות ולא נותרו קרנות לשירה, במדינה  הזאת אני מגלה לתומי ששלושה שירים שלי נלקחו לספר לימוד באזרחות, ואני אפילו לא ידעתי שאני.

במדינה כזאת אני מגלה לתומי, חודש לפני, שוב דרך חבר שהתקשר "לברך", שכתב עת של מוסד ערכי להכשרת מורים, העתיק חצי שיר שלי מעיתון הארץ, הציג אותו כשיר שלם, וכן, שוב, ללא פנייה אלי וללא בקשתי. וכמה כאב לי ששיר שלי מופיע בחלקו, ללא הבית המסיים, ללא הפואנטה. וכמובן ללא פרטים עלי. וכן, זה בסך הכל שיר. מי זו היוצרת?? יללה, ניקח, נשתמש, ממילא עוד דקה נזרוק, מה פתאום דקה, שנייה מספיקה, ומה זה חשוב חצי שמצי.

וכן, רבותי, קוראים לזה גזילה.

ואני אפילו לא היה עולה בדעתי לבקש שקל, תהיו בטוחים. אם מישהו היה פונה ומבקש.

לכן כל כך חשוב "מאבק השירה". וטועה אורי הולנדר כשהוא תוקף מאבק של משוררות ומשוררים, על כך שמגיע להם מקום ראוי, פינה לנשום, במדינת הרגל הגסה, הנצלנית, הכה בוטה שלנו.

כי אין לי מושג כמה נמוך מזה ניתן לרדת. אם כי למדתי שבעינייני ניצול, היצירתיות האנושית היא בלתי נדלית.

אני מזמינה אתכם לכנס שייתקים ביום ה', ב 15 בחודש, בבית העם, רח' רוטשילד 69, תל אביב, שיתחיל בחמש בערב.

בואו, נקריא שירים, יהיה כייף. וחשוב לבוא. ולא רק למשוררות ולאוהבות ואוהבי שירה. ואולי גם נלמד לא לזלזל בעצמנו, בכל תחום, לא משנה מהו. להרים ראש. שהרי אני משוררת לעזאזל, לקחו לי חמישים ומשהו שנה להגיד את המילה. הנה זקפתי ראש של משוררת.

 מאת: יודית שחר | הדברים התפרסמו לראשונה באתר של יודית שחר

אודות Mati Shemoelof
Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

5 Responses to ואני אפילו לא ידעתי שאני, ולמה חשוב "מאבק השירה"

 1. adlerdavid says:

  ליודית. אכן, תחושה מוכרת המתוארת לפרטיה. גם אני מצאתי שיר שלי בתכנית לימודים של משרד החינוך. כמובן שאיש לא שאל או הודיע. הופתעתי (בניגוד אלייך ספרי הראשון עומד לצאת רק בימים אלה, פניתי לעורך גם לו לא הודיעו) ושמחתי. מובן שגם לא העזתי להתלונן או להסתייג מכך. יש לך בעיה? – יסירו וישימו שיר אחר. לשמחתי איני זקוק לתשלום, צנוע או נדיב.
  אך זה קורה גם בבית פנימה. גיליתי מאמר שלי בכתב עת ספרותי מרכזי וידוע כמה חודשים לאחר פרסומו, מבלי שיידעו אותי כלל על כך שעומדים לפרסמו. כאן דווקא התלוננתי. והתשובה: במקום להגיד תודה אתה מתלונן…זה חזר על עצמו בשירים באותו כתב עת שפורסמו יותר משנה לאחר שנשלחו. בהבדל אחד. הפעם נודע לי כששלחו אלי את כתב העת… בפעם זו כבר לא התלוננתי

 2. yuditshahar says:

  משהו עקום קשות בחברה שלנו, דוד.

 3. נוחי דנקמר says:

  דברים כדורבנות, כל מילה בסלע.
  הייתי תורם למאבק ולשירה, אבל כרגע אני קצת בקשיים.
  עם זאת, ברכתי שלוחה לכם, שכן הזמנים קשים באמת,
  אפילו את המוסף לספרות של מעריב הייתי חייב לקצץ.
  קשה, קשה…

 4. דודי אור says:

  יודית
  תשמחי שפורסמת- ותעזבי את המהפכה לאחר כך ….:). הסיכוי של מאבק השירה
  הוא כמו אחוז הסיכוי של כמו העברת קבר ברסלב לירושליים ..או מהפך פוליטי בו תעלה בבחירות הבאות … דפני ליף לראשות הממשלה {לא שאם זה היה קורה היה
  קורה משו טוב …:))))

 5. yuditshahar says:

  דודי, היום לימדתי את התלמידים שלי איזה משוגע היה הרצל. וגם דברנו על המדען הישראלי, המשוגע שיצא נגד הקהיליה המדעית, וזכה בנובל.
  בכלל, סיכויים זה מדע משעמם מאוד, ולא רלוונטי מאוד.
  אני אומרת לעשות, עזוב אותך מפחדים, עזוב אותך מהיגיון וסיכויים מדומים.
  ודפני ליף שתחיה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: