יוצרים זכויות, גם לשירה, גם למשוררות!

מאת עדי עסיס

תנועת מאבק המשוררים קמה בעקבות ניתוק צינורות החמצן התקציביים לשירה בישראל, הממומנת בעזרתן של קרנות, כמו קרן מפעל הפיס, וקרן רבינוביץ' שהחליטו השנה, שרירותית, להפסיק את התמיכה בהוצאה של כתבי עת וספרי שירה. מאבק המשוררים פועלת כדי להסדיר את מעמדה החוקי של השירה ואת זכויות המשוררים. ומהן בעצם הזכויות של קהילת המשוררים, שהתכונה היחידה, המובהקת, הקושרת בין חבריה היא כתיבת שירה, ומכל בחינה אחרת מדובר בקהילה הטרוגנית, שרב בה השוני על הדמיון ? הנה משוררות שתמכו במאבק חברתי, אך על מה המשוררות עצמן נאבקות?

משוררים באים ממעמדות כלכלים שונים, יש משוררים עניים ומשוררים אמידים, ממקצועות מגוונים, יש משוררים העובדים כמורים, כאלה העובדים במקצועות צווארון לבן, ומשוררים העובדים בעבודות דחק. יש משוררים משכילים ומשכילים פחות, משוררים פרופסורים ומשוררים שלא סיימו תיכון. האם די בעובדה שהם כותבים שירה, כדי להגדיר עבורם זכויות הנגזרות מעצם היותם עוסקים בכתיבת שירה ? ומדוע בכלל זקוקה קהילת המשוררים לזכויות ?

שירה כפרנסה

מכתיבת שירה אי אפשר להתפרנס. השירה אינה מסחרית ואינה צריכה להיות מסחרית.  אחד מתפקידיה של השירה בעולם המשופע בשפע גירויים מצד הטלביזיה האינטרנט הקולנוע והתיאטרון המסחרי, הוא לזקק במספר מילים, מועט בדרך כלל, את מצבו ופעמים רבות את מחאתו של היחיד כלפי החברה המודרנית, הקפיטליסטית, הנוטה למדוד את היצרנות האנושית על פי הערך המסחרי שלה, תוך התעלמות מהפן היצירתי של הרוח האנושית שלא ניתן לסחור בתוצריה, וכן מהמוחלשים בחברה שנעדרים את הכישורים, או היכולת להשכיר את כוח עבודתם, או כאלה שגם כשהם מסוגלים לעבוד, אין די במשכורתם לכלכל אותם ואת משפחתם בכבוד והם נדחקים לעוני.

אך גם כשאינה מוחה, שפתה של השירה מאתגרת, מחפשת אחר צורות חדשות, לא תמיד מקובלות, של הבעה, ובכך ממקמת עצמה כחלוצה בחיפוש אחר מחוזות חדשים בתרבות, אך גם מתרחקת מהזרם המרכזי של התרבות והאמנות שלעיתים מסוגל לספק פרנסה לעוסקים בו, כמו לחלק מסוים  של הסופרים, האמנים הפלסטיים, הקולנוענים ואנשי התיאטרון.

דיבור על זכויות לקהילת המשוררים, הוא בעצם דיבור על מעמדה של היצירה הלא מסחרית בחברה שמכוונת את מירב ומיטב משאביה למען ייצור יכולות ומוצרים שניתן לסחור בהם. זכויות המשוררים יגזרו מההבנה שהחברה נזקקת גם לתוצרים הלא מסחריים של הרוח האנושית. מכיוון ששירה במיטבה היא ביטוי צלול וייחודי המשלב את האתי והאסתטי, היא יכולה, למשל, לסמן את הדרך לחברה הנוטה לאבד את בלמי החמלה והמוסר במרדף חסר עכבות אחר הרווח הכלכלי.

זכויות בשירה

זכויות המשוררים נגזרות מההבנה בדבר נחיצותה של השירה לחברה. ומתוך הבנת הצורך הזה תתאפשר השמירה והפיתוח של השירה על ידי הרחבת הבמות הקיימות לפרסום שירה, הפצת השירה בקהילה באמצעות ארועי ופסטיבלי שירה, הנחלת השירה במערכת החינוך, והקמת בתי שירה במתנסים ובספריות ציבוריות שירכזו את פעילות השירה בקהילה.

במצב כזה, בו השירה זוכה להבנה ותמיכה מצד חברה, יווצרו זכויות למשוררים, שיבואו לידי ביטוי בהזדמנויות תעסוקה בקהילה, באפשרות למשוררים לפרסם את שיריהם בלי הצורך לשלם על כך, וגם לזכות בשכר על עמלם בעקבות השתתפות בארועים, ובמימוש זכויות יוצרים על השימוש ביצירותיהם.

כפי שהמדינה מסייעת לתחומי אמנות מגוונים כמו תאטרון, מחול, קולנוע מתוך הכרה בחשיבותה של תרבות שוקקת לחברה, כך גם עליה לסייע לשירה, מתוך הבנה שגם קהילה הטרוגנית, מפורדת ומפוזרת מבחינות רבות, כמו קהילת המשוררים, יכולה לייצר לעצמה, לשירה וכמובן גם לחברה עתיד טוב יותר.

מאת עדי עסיס. הדברים התפרסמו לראשונה בבלוג של מצעד זכויות האדם שיתרחש ביום שישי ה-9.12.2011 בתל אביב ובחיפה

6 Responses to יוצרים זכויות, גם לשירה, גם למשוררות!

 1. שארל בודלייר says:

  מילים כדרבנות
  למה בזמני לא חשבו על זה…

 2. ארתור ר says:

  אם זה היה פה מ
  בק משוררות
  לא הייתי הולך ברגל משארלוויל לפארי
  היה לי כסף לרכבת
  מרד אלור !!!

 3. ריינר ר. says:

  אני מבין את הזעם, אבל ממליץ לכם לעשות כמותי:
  להתחנף לבעלי ההון…
  אתם לא מתארים לעצמכם איזה טירה יפה השגתי בדואינו,
  בחינם, כולה שלי!
  מצד שני, אולי המנקנר הזה ובעלי ההון של ימינו הם לא מה שהיה.

 4. צ. פיק says:

  אין פואטיקה בלי זכויות לפאייטים

 5. יהושוע רבינוביץ' says:

  מנוולים, המנהלים של הקרן שלי.
  איך ייתכן שאין הקצאות לשירה? גוועלד, אלה לא יהודים, אלה גויים…
  מילא, יתקוממו להם הפואטים, ותבוא גאולה לציון…

 6. קרן says:

  לא נותנת
  לא למשוררות
  ולא למשוררים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: