מכתב גלוי למשוררות מתלבטות | יובל גלעד

 צלם פואטי = = = = 27.11.11. מאבק המשוררים - מפגש מס' 6, "בית העם", רוטשילד 69 ת"א. כמידי שבוע התקיים כאן מפגש, והפעם התארח חבר הכנסת ניצן הורוביץ. הוא דיבר בהרחבה על יוזמת "חוק הסופרים", שמטרתו העיקרית: תגמול הולם לסופרים על יצירותיהם. במאי 2009 , יחד עם שלי יחימוביץ וזבולון אורלב הוא ניסה לקדם את החוק, אך זה נשאר תקוע, בגלל התנגדות של רשתות הספרים הגדולות. הוגשה הצעת חוק חדשה והיא זאת שנידונה כיום. הורוביץ ניסה ליצור זיקה בין מצבם העגום של הסופרים, למצב המדכא של המשוררים. ראו הרחבה בקישור שצירפתי (באלבום זה 38 תמונות).

עזרא לוי - צלם פואטי = = = = 27.11.11. מאבק המשוררים - מפגש מס' 6, "בית העם", רוטשילד 69 ת"א.

זהו מכתב גלוי הקורא לכל המשוררות והמשוררים להגיע למפגשי איגוד המשוררים המתהווה בימים אלה (ימי ראשון בית העם רוטשילד 69) או למצער, להגיע לפחות לכנס החירום (15 בדצמבר) ולשלם דמי חבר. תגלו שם אחווה מפתיעה ונעימה. משוררים ומשוררות הם ציפורים מוזרות שלא ממהרות להשתלב בזרמים חברתיים. 

שירה תופסת את הרגע, וכל רגע הוא חד פעמי, אינדיבידואלי, הוויה נחווית רק על ידי הקשבה ורגישות. סופרים משתמשים בזרם המילים הרווח, בעוד משוררים פוצעים את השפה, חותכים ומחברים, יוצרים תמהילים חד פעמיים. אי לכך, נוצרים מאבקים בין משוררות ומשוררים. ישנם אשכולות של משוררים ומשוררות המסונפים לכתב עת זה או אחר, וכל אחד בפינתו הקטנה בביצה, עם העדפותיו האסתטיות. אבל מאבק המשוררים דורש יציאה מהפינה. הוא דורש התאגדות, אפילו במחיר ויתורים על אידאלים אסתטיים שאין להם מקום בעולם לא אתי המרעיב את המשוררים והמשוררות.

תראו, בני עמי – הפריטו אותנו, בעזרת תקציבי רעב. רק עשרה משוררים לערך זוכים להוציא כל שנה את ספריהם במימון הוצאה, אז ברור שכולם ילחמו על הפירורים האלה, וישנאו את המנצחים. ישנו פרס ראש הממשלה והמענק התפנות הנכסף שלו, אז ברור שיקנאו במי שזוכה. וישנם מוקדי הכוח – משוררים ומשוררות בכירים שביכולתם לגרום למעט הפרסים הנכספים להגיע למשורר המשוררות, וכל משורר משוררת בטוח שהוא הטוב ביותר…

הסיבה למריבות האלה היא העוגה הקטנה. חוק השירה מיועד לעשות דבר אחד פשוט: להגדיל את העוגה, כך שיהיו יותר ספרים שיצאו בסבסוד המדינה, תקציב לקרן תמיכה במשוררות נזקקות, משרות מורה משורר למי שרוצה לחנך ילדים לשירה וכו'. מיד עם הקמת האיגוד הקטן בינתיים, קמה לו אופוזיציה בדמות שני משוררים רהוטים, ואולי יותר. זכותם, אבל בכך הם רק תורמים להפרטת הסקטור הנדכא ששמו משוררות ומשוררים. ולמי שמגיע/מגיעה למפגשי המאבק ויש להם/להן התנגדויות, אנא – בלי רעש ובלי זעם, המאבק הוא רך נולד ויתקשה לעמוד במריבות פנימיות עוד טרם למד לצעוד.

אני אינני איש התאגדויות, פגישה שיש בה מעל שלושה אנשים תמיד מעוררת בי רתיעה מהלך רוח חברתי רדוד שעלול להשתרר, אינני הולך להשקות, אינני עושה השקות לספריי, לא לפסטיבלים – ואישית – אני מאמין ששירה נועדה להיקרא בשקט, מסר מוצפן מאדם לאדם קשוב. אבל אלה העדפות אסתטיות ואנחנו בתקופה של אתיקה – האסתטיקה נועדה לעשירים. משוררים בכירים – רוני סומק, אגי משעול, רחל חלפי, ישראל אלירז, מאיר ויזלטיר, יצחק לאור וזאת רק רשימה מקרית– ומי שמקורב אליהם ויכול להביאם – אנא הצטרפו גם אתם, שכן יהיה צורך בשילוב כוחות כדי להעביר חוק שירה בעידן האטום והכוחני שלנו, במדינה האטומה והכוחנית שלנו.

אודות Mati Shemoelof
Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

8 Responses to מכתב גלוי למשוררות מתלבטות | יובל גלעד

 1. מי שמגיעה משפיעה

 2. שלום יובל,
  אני אחת המשוררות המתלבטות. מתלבטת מאוד, למרות שהייתי במפגש הקודם ונהניתי. היתה אוירה בהחלט טובה, אבל נשאלת השאלה איך המאבק הזה יקדם את המשורר/ת הבודד/ה שאינה מחוברת לשום קליקה – לא לגרילה תרבות ולא להליקון ולא לאף כתב עת. ולצורך מה יש לשלם דמי חבר. מה האיגוד ייתן. לא הצלחתי להבין. האם יצא לך לקרוא מה שאילן ברקוביץ' כתב בהארץ? הוא מספר שם שעולם השירה משופע בתקציבים ושהמשוררים מדושני עונג. הופתעתי מאוד לקרוא את זה. אולי מה שצריך זה קודם כל להבין מי מקבל היום את התקציבים ואיך הם מחולקים. אולי לפני שדורשים עוד תקציב מהממשלה , שספק גדול אם יהייה אפשר לקבל, צריך לדאוג לחלוקה אחרת של התקציב הקיים? האם חשבתם על האפשרות הזאת?

  • יובל גלעד says:

   הי חני
   מדובר על חבורת אנשים די נחושה להשיג חוק שירה. קראי באתר את הטיוטא הראשונית של חוק השירה, מדובר על תקציבים למימון ספרי שירה, פרוייקט משורר מורה, קרן תמיכה למשוררים נזקקים. לטעמי לפחות, הכול מתמקד בכסף, שאיתו יגיע גם הכבוד. תקציבי ממשלה, כמה עשרות מיליונים לשנה. זה א פשרי, עם לחץ מתאים על חברי כנסת, כי הם לא ירצו להראות כמי שמתנכל לשירה.

   כרגע – ההקצבות לתחומים שהזכרתי לא קיימות עד אפסיות. אין איך לחלק אפס ליותר אנשים.
   את לא צריכה לחשוב על קידום המשורר הבודד, המשוררת הבודדה, זה בדיוק העניין: לחשוב איך מקדמים את השירה והמשוררים והמשוררות.

 3. אורנה ריבלין says:

  משוררים ומשוררות , וכל מי אשר השירה קרובה אל ליבו –
  אנחנו בתחילתה של דרך ,אומנם לא פשוטה ולא קלה אך בהחלט ייחודית ומאתגרת .
  אכן, ישנם חלוקי דעות מצד אחד והסכמות מצד שני , אנו שונים זה מזה ומזו במובנים מסויימים ומאד דומים , במובנים אחרים . טבעי לגמרי , נכון? החשוב מכל הוא הדיון , השיח , סיעור המוחות . זו הזדמנות נדירה להשפיע . בואו , הצביעו והשפיעו על תחום תרבותי יקר וקרוב ללב כולנו – השירה העברית -ישראלית שהיא כמובן , חלק בלתי נפרד מן התרבות הישראלית שכולנו רוצים מאד לרומם .
  שלכם,
  אורנה ריבלין .

 4. הי חני
  זה שנהנת בפגישה הקודמת זו התחלה טובה…
  לפני כשבועיים התארח דורון צברי וספר על המאבק לחקיקת חוק הקולנוע, ועל זה שלקח לקולנוענים כשמונה חודשים של פגישות שבועיות כדי לנסח מה הם רוצים…
  המאבק הסתיים בחקיקת חוק הקולנוע שמיסד יחס הוגן לקולנוענים והביא את הקולנוע בארץ לשיאים חדשים…
  גם ההתארגנות של המשוררים חותרת לחוק השירה ולעוד מטרות שיושגו בדרך…
  את מוזמנת מאד להמשיך ולהגיע להתלבט בקול ולהשפיע…

 5. יפה מאד יובל
  פניתך ענינית וכתובה בטעם נפלא
  מטיב אתה להיות שופר המילים של האיגוד המתהווה
  בהצלחה

 6. משוררות ומשוררים יקרים,
  רחוק לי אצלכם בתל אביב ובמצבי הכלכלי הדחוק קשה עד בלתי אפשרי להגיע עד אליכם.
  כנס צפון וכנס דרום יועילו מאד. יתר על כן, ישנן בעיות של שוכני הפריפריה האמורות למצוא את פתרונן בכל תחום, גם בחוק שתכליתו לעודד משוררות ומשוררים.
  אגב: אינני משוררת מתלבטת, ועם זאת דומני כי כוונתו גם אלי, זה לא מובן מהכותרת.
  כל טוב
  דודי

 7. צהרים טובים לכולם,
  קראתי בעיון רב את התגובות והכתבה והרעיון להקיים ארגון למשורות ומשוררים נשמע מענין. אך לדעתי לא כל כך יקבלו את ההפרדה מסופרים . כידוע ,ישנם שני ארגונים : אגודת הסופרים העבריים //איגוד כללי סופרים בישראל. שבהם חברים סופרים ומשוררים. וגם… ארגון – אנ"י-אגוד נשים יוצרות (ע'ר)(סופרות,משוררות,ציירות,פסלות,צלמות….מכל הארץ, רק נשים לכן.,.. יהיה לדעתי … קשה להקים ארגון רק למשוררים. אני אישית חברה בשלושת הארגונים כמשוררת/סופרת/תסריטאית. הוצאתי 7 ספרים. כיום… מזה 3 שנים אני יו"ר-אנ"י איגוד נשים יוצרות ישראל. "בגדול" ….באם הארגון יקום… אשמח לתרום ….כי
  "לעולם המילים אינן מתות, הן תמיד נולדות מחדש ומחכות" (כתבתי שיר-"מילים")
  בברכת יצירה, משלכם
  ה.חניתה הלוי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: