ניצן של חוק

cc: flicke |Trying something new | By Nina Matthews Photography

חוק השירה יפרח כנגד כל הסיכויים. cc: flicke |Trying something new | By Nina Matthews Photography

פרוטוקול מפגש מספר 6: איגוד המשוררות ומשוררים שמח לארח את ח"כ ניצן הורוביץ שמקדם את חוק הסופרים ורגולציה בתחום התרבות.

ניצן הורוביץ 1 צילום עזרא לוי 27.11.11. צילום: עזרא לוי - צלם פואטי

ניצן הורוביץ 1 צילום עזרא לוי 27.11.11. צילום: עזרא לוי - צלם פואטי

משתתפים: מתי שמואלוף, גלעד מאירי, יחזקאל נפשי, ערן צלגוב, חני שטנברג, שי אריה מזרחי, חני שטרנברג, עציונה הלמן, דרבי דוד, נועה, אבנר עמית, ציפי שחרור, אורנה ריבלין, ורענן בן טובים.

גלעד מאירי: סקירה מהירה לח"כ ניצן הורביץ לגבי מצב השירה ומטרות של המאבק. אין בתים לשירה, אין תשתיות. הכרה בחוק השירה בתחום המשפטי.

ח"כ ניצן הורביץ: אני אדבר על חוק הסופרים. הוא עוסק בכל מי ששותף במעגל היצירה: מו"לים, עורכים, אנשי דפוס וכמובן, סופרים. גם משוררים נכנסים בחוק הזה. החוק תקוע! החוק נולד לפני שנתיים וחצי. הסופרים פנו אלי וביקשו שאכנס לתחום, גיליתי מצב בלתי נסבל כאשר שתי רשתות גדולות שולטות בשוק. משום כך, הרשתות מצליחות לסחוט את ההוצאות למכור להן ספרים במחירי רצפה. להוצאות נותר מעט מאוד כסף להוציא ספרים. האיכות יורדת. אין ברירה אלא למכור לרשתות הגדולות. מציע מודל החוק: מחיר מסוים של הספר כאשר בשנתיים הראשונות מוכרים אותו במחיר מלא או בהנחה קטנה. בתוך המחיר הקטלוגי, הסופר אמור לקבל 8% מינימום. כיום המצב גרוע, הסופר מקבל פרוטות. גם אם סופר מוכר בכמויות גדולות, הוא לא מקבל מספיק כסף. סטימצקי וצומת מגלגלות הרבה כסף בשנה. הרעיון הוא שהכסף יחזור אל הסופרים. כולם מרוויחים, גם ההוצאות וגם הסופרים. חוץ מקומץ סופרים, רוב הסופרים לא מרוויחים ועובדים בכל מיני עבודות אחרות. זה לא צריך להיות ככה! עיקרי החוק: מחיר קבוע, אחוז יפה לסופר, איסור על בעלות צולבת, איסור התניה של מכירת ספרים. ללא המלצות על הוצאות מסוימות. החוק מסדיר את כל הענף והמודל היחיד המאפשר קיום לחנויות ספרים עצמאיות וקטנות. פתיחת תחרות שתאפשר לחנויות הספרים הקטנות לשרוד. החוק מאפשר מגוון רחב יותר של ספרים. וגם, מאפשרת אורך חיים גדול יותר לכל ספר. אני רוצה שהסופר יראה קצת כסף אחרי שהשקיע את נשמתו.

לפני יותר משנתיים, מאי 2009 הוצאנו את החוק: שלי יחימוביץ, זבולון אורלב…. קיבלנו עליהום מטורף לאחר הוצאת החוק מידי רשתות הספרים. יורם רוז מבעלי צומת ספרים אמר לי: "אני אשים מיליונים על מנת לתקוע את החוק." הם הצליחו לתקוע את החוק. נלחמנו שנה וחצי והפיצו שמועות כאילו אני בא לחתוך את המבצעים ולגזול מילדי ישראל את הזכות לקנות ספרים בזול. המציאו שקרים שחלחלו הלאה והחוק נתקע. לאחר שנתיים הגשנו הצעת חוק חדשה שהיא זאת הנידונה היום. שינינו: לא נעשה מחיר אחיד, אין הגבלה על מחיר הספר אך יש הגבלה על ההתקשרות בין הרשת ובין המו"ל. הצענו שנגביל את המחיר בין ההוצאה לבין הרשת. גם את זה ניסו להכשיל.

שורה תחתונה: יש שינוי בממשלה. גם שם הבינו שהמצב של השוק לא טוב והסופרים לא מתפרנסים והמצב הורס את שוק הספרים. השוק הישראלי הוא ייחודי בגלל השפה העברית. הגיעו בממשלה למסקנה שצריך לעשות משהו. חוזרים למודל הראשון, למודל האחיד וגם לרעיון של איסור על בעלות צולבת.

מתי: היכן זה עומד עכשיו?

מתי: עכשיו זה בהתייעצויות בין השרים. לא היה מספיק לחץ. בלי לחץ זה לא יילך. האם הגדלת תקציב התרבות היא על הפרק?

ניצן הורביץ: זה לא על הפרק. בעניין המשוררים, בחוק שהצעתי אין הבדל בין הז'אנרים. ספר הוא ספר. אני חושב שיש הבדל. רוב ספרי השירה לא נמכרים במבצעים. הצעות של ניצן:

 • חנויות עצמאיות: אם נעודד חנויות ספרים עצמאיות (בזכות החוק) נוכל לעזור לספרי שירה.
 • תמיכות: הספרות הוא התחום היחיד שאין בו תמיכה ישירה. יש כמה פרסים, יש עידוד תרגומים אך לא תמיכה ישירה. זה עניין בעיתי. למה? שרים הציעו לי קרן של סופרים נזקקים. אני מדבר על סידור המצב בקשר לסופרים שמצליחים, עוד לפני נדבות. אני לא אוהב מצב שסופרים יצטרכו לפנות לממשלה מתחלפת. זה לא עובד נכון. דוגמת פרס ספיר (אלון חילו). אני מסתייג באופן כללי. יחד עם זאת, לא הגיוני בעיני שהתחום היחיד שלא מקבל תמיכה הוא תחום הספרות.
 • התחשבות במס: אני מציע מודל אחר : התחשבות במס. להוריד מע"מ על ספרים, או לתת זיכוי במס הכנסה. הקלה. יש בעיה בתמיכות מבחינת קריטריונים. התקציבים שיש מגוחכים, ניתן להגדיל תקציבים לספריות, למשוררים שמקריאים משיריהם. תמיכות זה בעייתי.

גלעד מאירי: יש מדינות שעושות את זה.

ניצן הורוביץ: לא הייתה לי תמיכה מסופרים קאנוניים, וחבל. קניוק היה היחיד שלמרות הגיל שלו הוא עזר מאוד למאבק הסופרים

שי אריה מזרחי: הדואופול של סטימצקי וצומת מורידה את החנויות הקטנות עם מחירי הריצפה שלהם. בשופרסל וסופרמקטים יש ספרים מסוימים.
ניצן הורוביץ: בפריפריה  אין כמעט חנויות ספרים עצמאיות וזה כמעט הכול. כי הרשתות הצליחו להשתלט על הדברים.

רענן בן טובים: אין הבחנה בין שירה וספרות. אנחנו רוצים לקדם חוק שירה ולמצוא מקורות שירה אלטרנטיביים. למצוא את התקציב המיוחד למשוררים. שירה לא נמכרת. תמיכות הם דבר בעייתי. אבל מכיוון שיש לנו משורר שמוציא איקס ספרים. המדינה רוכשת את ספריו ומעבירה את זה למוסדות חינוכיים וספריות. מה שהיייתי רוצה לדעת האם ניתן לשבת ולדבר איתך ועם עוד אנשים כדי שנוכל את החוק, כהצעה שעדיין בבחיתוליה ולקדם את זה להצעה שלך?

ניצן הורוביץ: ההצעה שלי תקועה. אני נאבק עליה – על שתי הצעות חוק – זה לא פשוט הסיפור הזה. בהצעת חוק שלי אין הבחנה בין שני סוגי ספרים. האבחנה קשה ולא פשוטה. איך מגדירים את זה. נורא קשה לעשות את ההבחנה. החוק מדבר על ספרים שיוצאים בארץ בעברית. הערך לדעתי לסייע למשוררים – כן, מודע לזה שיש הבדל, שבא לידי ביטוי במכירה ובהתייחסות הציבורית לספרי שירה והיא בכמה דרכים. זה לא בחוק הזה. אלא בדרכים אחרות שאפשרות. עוד לא ראיתי את מה שהצעתם. אפשר לעשות את זה בכמה דברים:
א.      דרך סל תרבות. מערכת החינוך מזמינים שחקנים או הצגות. ומשוררים וסופרים. משרד החינוך מזמין ואז משלם פר הוצאה.  וכך נולד חוק הספר.
ב.      תירגום – לעזור למכון התרגום. בישראל יש שוק קטן. אפילו בישראל מספר קוראי העברית קטן
ג.      ספריות – האבחנה כאן היא לא פשוטה.

ניצן: התקציב הכולל בארץ לתרבות הוא מאד קטן. אולי 500 שקל. שזה פרומיל ורבע מהתקציב הכולל. זה כבר כסף שהוא כל כך צבוע, כל כך מחולק, שאי אפשר לגעת בזה. לכן צריך להגדיל את התקציב. ואת זה עושים רק דרך לחץ פוליטי על משרד האוצר. זה קשה. ואפשרי. בהצלחה.
חוק הקולנוע, בפרמטרים של היום, זה סוג של נס. לא מבין איך זה יכול לקרות. הישג בלתי רגיל שעשה את הקולנוע בארץ.

דוד: קשה להעביר חוקים שלא הממשלה מעבירה אותם.  אפשר להתחיל מהלך של לחץ על חברי כנסת.

ניצן: לא תמיד צריך חוק. לפעמים אפשר להעביר דברים בלי חוק. אני אשב אתכם ונחשוב ביחד. נניח ואתם רוצים להעביר חוק. קודם כל צריך נוסח, הצעה, ואז ממשיכים עם זה. הנסיון שלי עם החוקים שהגשתי בתחום הספרות. קסטל בלום. צריך תמיכה. היתה מחאה חברתית- תוצאות? אם המחאה לא עזרה אז שירה כן? כוחכם הוא = השלטון רוצה להתהדר – אם היו עשרה כמו קניוק, הקאנונים הגדולים, אפשר היה לעשות שינוי בחוק הספרים… לגייס מו"לים סופרים חוקרים – כל מעגלי השירה/ספרות.

גלעד מאירי: הצעה להקראת שירה למזנון הכנסת

ניצן הורוביץ: אין מה להתבייש לדבר על כסף. צריך לחשוב על דרכים…הבסיס של כל הערכים היא היצירה המקורית.

ציפי שחרור: כעורכת מאזניים אני מתביישת שאיני יכולה לשלם לכותבים. פעם שילמו, היום לא. רק לי ולבית הדפוס משלמים. השיטה כיום היא כיבוי שרפות – מי שצועק קיבל (חנוך לוין לדוגמא).

ניצן הורוביץ: צריך למצוא נוסחה. בלי צדקנות ונדבנות ובלי בחישה פוליטית. עיקר מאבקי בנושא הזה הוא עוד לפני – אני מדבר על ספרים שנמכרים. אני רוצה להדגיש – החוק שלי יאפשר לחנויות קטנות לשרוד – ואז לספרי שירה ומחזות יהיה שוק/קונים.

רון: אין טייקון מולנו, אין מי שחסום אותנו. זה יתרון.

ניצן: לא צריך להיבהל מהלא שיגיע. עצות:
•       כדאי להימנע ממחלוקות פנימיות.
•       לגייס קנונים, פיגורות, פנים מוכרות. לאו דווקא מתחום השירה.
•       נכונות לאורך רוח ולעבודה מאומצת. הכל בתקציביים דו שנתיים… לא פשוט, זה איטי, ומייגע. אני למוד אכזבות.
•       קחו בחשבון: רוב האנשים לא יגיעו לכל הפעילויות. הארגון לעולם אינו פשוט.
•       התמדה, בסיס כח, קבוצת פעילים כולל פיגורות, פגישות עם שר אוצר ורה"מ והם יפגשו כי הם לא יוכלו לסרב.
כפיים בהנחיית מתי. אני לשירותכם חותם ניצן. יש תמיכה בתחום המוסיקה/פזמונאת שכדאי לכם להיות חלק ממנה.

ניצן הורוביץ 2 צילום: עזרא לוי - הצלם הפואטי. 27.11.11

ניצן הורוביץ 2 צילום: עזרא לוי - הצלם הפואטי. 27.11.11

המשך פגישה:
גלעד: עדכון: ועדת ההיגוי לא התכנסה בגלל פסטיבל שער.

ועדה משפטית: דניאל – התחלנו לעבוד על הצעת החוק. יוזמות החקיקה בתוך החוק עצמו. מוזמנים לעלות הצעות. צריך לראות איך תוקפים מטרות שונות בכלים שונים. התאמנו את חוק הקולנוע לחוק שלנו. צריכים להציע הצעה רצינית ומקיפה כדי שיתייחסו אלינו בהתאם. להשתמש בספריות הציבוריות על מנת להפיץ את ספרי השירה וגם לקבל תגמול הולם: המדינה תהיה מחויבת לרכוש מכסה מסוימת של ספרי שירה חדשים וכתבי עת. אחוז מסוים מסך הקניה יגיע גם למשורר עצמו.

דניאל: ההצעות חוק של ניצן מעולות. אבל אסור להיבלע בהן. ספריות למשל זה רעיון טוב. תקציב השאלות של ספרי שירה – צריך לחשוב על משהו חלופי ולהגדיר מדוע המצב שלנו שונה. והמסמך שהעלינו עלו לאינטרנט במסמכי הועדה המשפטית (מופיע בפרוטוקול). יוזמות שכדאי לבחון : חידוש והרחבה של משורר מורה ומשורר אורח

ציפי: מספרת על פרויקט שחיסלו. להחזיר דברים שלקחו לנו. זה פרויקט חינוכי מאוד חשוב.

דניאל: ריכוז מידע מצד אנשים שיביאו רעיונות שהיו ולהחזיר אותם. הדברים האלו היו פעם, אתם  לא רוצים לקחת את זה.

ציפי – פעם ספריות היו רוכשות ספרי  שירה.

דניאל: זכותון של משוררים. כל מיני דברים שמגיעים לנו (מס,  אקום וכד)  שנצליח את זה כדי שכולם יידעו את זה.
אבנר: ועדת חינוך.
•       מסמך חזון – חינוך לשירה.
•       הציר הממסדי – דרך וועדת ההיגוי. שיתוף פעולה. להכניס סעיפים בחוק השירה הקשורים לחינוך.
•       ציר הפעולה הישירה בבתי הספר. לעשות אירוע שירה בתיכון. פיילוט לעתיד.
•       סל תרבות – פעילות באופן קבוע. הכסף הולך לאיגוד מסל תרבות.
שי: שתי מסקנות מהשיחה עם ניצן:
•       ניצן שם אותנו בפרופורציות. יש לנו כוח ככוח שטח. פעולות הקשורות בשירה.
•       ידועי שם: משוררים מפורסמים יכולים לעזור לנו. מצד שני, לא בטוח שכל אחד מהם רוצה לעזור.
הצעה:
פרופ' ישעיהו שייקה תדמור יו"ר העמותה לקידום הרוח בחינוך  educationspirit@gmail.comהפריטים התקבלו מאבי פנקס.

לוז כנס הוצע. שא"מ מתנגד – טוען שהכל הוחלט באופן שרירותי.

דניאל: להציג עד שבוע הבא התנגדויות. לאפשר להציע תיקונים. לא חייב שבוע אלא שתהיה אופציה להציע.

מתי: לכל המעוניין יישלח הלוז ותינתן אופציה להעיר. יש לזכור עם זאת שנתתם לנו מנדט לדון ולקדם. לא היה ניסיון לפגוע או לסתום פיות.
ערן: להיות רציניים. לא צריך דגל.

אבנר: חינוך לשירה. תוכן שמדבר על הנושא הפוליטי של ההתאגדות.

דניאל: אם אפשר להשיק את התו הפואטי בכנס.

גלעד: המשימה, לגייס את כולם.

מתי: להזמין את כולם, אפשר בהחלט. אנשים יבואו. סבלנות, אנחנו מגדירים את עצמנו.

ציפי: להוריד את הכפפות!

4 Responses to ניצן של חוק

 1. שא"מ says:

  הדברים המדויקים שאמרתי בנוגע לדואופול סטימצקי-צומת ואף ארחיב עליהם, מניסיוני הדל כמי שעבד בתחום מכירות הספרים, כמוכר ספרים באחת הרשתות הקטנת, מחסנאי-מפיץ וסוכן מכירות לשעבר של אחת ההוצאות הקטנות, ועובד מחסן של אחת מההוצאות הגדולות (לשמחתי אני כבר לא בתחום) מחירי הרצפה שקבעו שתי הרשתות הגדולות קיימים גם ברשתות הקטנות יותר כמו אקדמון, דיונון, תמיר ספרים בירושלים, יודן ספרים בחיפה, ועד לחנויות ספרים קטנות יותר כמו לוטוס, פורת, ספרים בכפר, ועוד: כולן נכנעות למחירי הרצפה שנקבעים לא רק על-ידי רשתות הספרים אלא גם על-ידי הוצאות הספרים הגדולות ששולטות באותן רשתות, כך למעשה קיימות בקושי חנויות ספרים שמציעות למכירה ספרים במחיר מלא, שמכבד את האדם שעמד מאחורי המילה הכתובה, ומאפשרות לו להרוויח סכום סביר ממכירת עותק. כאמור הדואופול הזה שולט גם ברשתות שלא מוכרות דווקא ספרים, כמו שופרסל או אופיס דיפו. כמובן שבעקבות כך גם הסיכוי שחנויות ספרים קטנות ועצמאיות יציגו יותר ספרי שירה הוא קטן הרבה יותר, כי האינטרס שלהן הוא מסחרי בלבד.

  בקשה לא קשורה, אם אפשר שהמפגש הבא יהיה נטול אורחים ויוקדש רק למליאה ולהצעות לפעילות וקביעת החלטות.

  אבקש לשלוח לי את לו"ז הכנס, שלדעתי בלי קשר למנדט שניתן, היה צריך להיות מובא בפני כולם.

 2. צ'יקי says:

  מתי, תודה על הלו"ז הבהיר. הרגשתי בעניינים. שמח שניצן הגיע ובטוח שיכול לתרום ולהיות מעין סנדק שלנו. שווה בעתיד להביא חברי כנסת גם מהימין כמו אורי אורבך ומיכאל איתן. חשוב להגיד שחוק הספרים הוא לא ישירות בעד השירה, אף שכמובן חשוב להיות בסולידריות איתו, כי הוא יציל את השוק. גם לא ההנחה במעמ תשנה כאן כמעט. מצטער שהחמצתי ישיבה ראשונה. מסיבות טובות: סרט שאני עושה על מוות פועלי בניין באתרי עבודה. אבל יכול להיות ששא"מ צודק ושווה עד הכנס הגדול ב15 לעשות ישיבות בלי אורחים או שיגיעו בחצי השעה האחרונה.

 3. יובל גלעד says:

  תודה על העידכון. לא מסכים עם ניצן הורוביץ – ספרות צריכה כסף, תקציבים בלתי תלויים ברייטינג ובמכירות – והמדובר על סופרים לא מסחריים (כמו יותם ראובני למשל) ובוודאי על שירה שאיננה מסחרית. צריך לחשוב במונחים אירופיים של תמיכה ממשלתית של עשרות מיליונים בשנה לשירה, בלתי תלויית רייטינג, בלתי תלוית פעולות וחגיגות והתחנפויות מצד המשוררים. חוק הסופרים יעזור רק לסופרים, לא למשוררים שצריכים לשלם כדי להוצאי את ספריהם.
  צריך להמשיך עם הדרך של ניסוח חוק השירה בועדה המשפטית, כשההתחלה מצוינת וקולעת כבר לרוב המצוקות. אחר כך פשוט צריך לארגן רכבים ולנסוע לכל חבר כנסת, בתיאום מראש.

 4. יובל גלעד says:

  וגם – החוק של הורוביץ נתקל בהתנגדות של בעלי ההון, אבל כאמור – הוא פועל להטבת התנאים במסגרת הכליאה בכלא הקפיטליסטי. זה לא יתרום למאבק על חוק השירה.
  התוכנית צריכה להיות כמו שאמר דורון צברי בפגישה – כולם בעד שירה, (למרות שאף אחד לא קורא אותה, ולמעשה מפחדים ממנה, אבל זה כבר עניין אחר) ולכן צריך לנצל את זה בקרב חברי הכנסת – בעד החוק – לא כמאבק בשליטי ההון אבי שומר וחבר מרעיו – למרות שמאבק כזה נדרש אבל לא כדאי לעשות אותו כאן – אלא מאבק למען זכויות השירה הקטנה והמסכנה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: