המדריך למהפכת השירה

דורון צברי נותן כלים למאבק השירה

דורון צברי נותן כלים למאבק השירה

במפגש החמישי של איגוד המשוררים אירחנו את היוצר דורון צברי שבקיא במאבקים פוליטיים לשינוי פני התרבות. הוא ביקש מאיתנו ליצור חזון ולדמיין את השינוי הגדול. התאגדות, אומר צברי, צריכה לבוא מתוך מאבק של כייף

 דורון צברי : אני מבקש שכל אחד יציג את עצמו ומה הוא רוצה להשיג מתוך ההתאגדות הזאת ? מה החזון שלו?  ואני מבקש שכל אחד יציג את עצמו ומה הוא רוצה להשיג מתוך ההתאגדות הזאת.

אבנר עמית – אנשים יכירו אחד את השני ויעשו בחינוך ובעשייה הפוליטית.

אורה עשאהל – החזון שלי שהמשוררים והסופרים נהיה ביחד ונשמור על הבית שלנו.

אורנה ריבלין  –  לשפר את התרבות.

עזרא לוי – תקציבים, רמת השירה תוכר, תקציב לערבי שירה לתיעוד, ארכיון דיגיטלי.

מתי שמואלוף – פרס ספיר לשירה, חוק השירה, תחייב את ההוצאות להוציא שירה, לשלם למשוררים בפסטיבל. והיוקרה תחזור.

גלעד מאירי – שהיוקרה תחזור לשירה. שאנשים בחו"ל יגידו שיש שירה בישראל.

אמיר אור – הייתי יושב ראש ועדת תרבות של השר מתן וילנאי. למנף גם את היצירה וגם את היוצר – הצורה שהיוצר מתקיים משפיעה על השירה. איןתקצוב לשירה בישראל. כסף שיבנה חממות תרבות. ייצוא שירה לחול, קידום שירה מפסטיבלים ועד עיתונות. תחרויות שירה בבתי הספר כדי שאנשים יקדישו מחשבה במשרד התרבות, החינוך ובתי ספר לשירה. יקלו על היוצר בחישוב מס שנתי ושאר מכשירים שיקלו על היוצר.

ציפי שחרור – אני עוסקת בשירה ארבעים שנה. פעם מצבנו היה טוב יותר. אני רוצה שניצור בכייף שנחגוג עשר שנים לחוק השירה כמו שאתם חוגגים עשר שנים לקולנוע. זה אפשרי.

רענן בן טובים – בחוק השירה מדובר בתהליך ארוך ולא פשוט. זה תהליך שכרוך לא רק בהקמת לובי בכנסת אלא גם בתקיפה בכל החזיתות. אני רואה יתרון שבו המשוררים שבו אתה מציף את הבעיה ויתנו לו את המענה. גם אם זה לא יהיה בתוך חוק שירה. אלא בחוקים ספורדים שייתנו מענה בינתיים.

יוטבת זרקא – עורכת כתב העת "מפגש" – תקציבים לגופים שמקדמים שירה וספרות. כתבי עת זה מקום שמניע את המשוררים לעשות שירה ולהיות בשיח. ולשלם משוררים שיפרסמו.

ערן צלגוב – עורך כתב העת "דקה" – תקציבים לחנך דור חדש של אוהבי שירה.

עדי עסיס –  להפיץ שירה – להגיע לכל חור בארץ בפסטיבל שירה – אני מאמין שבכל מקום יש מישהו במצפה רמון שרוצה לכתוב. להגיע להפנינג שיקיף את כל רחבי הארץ.

רון דהן – ליצור נתיבים להפיץ שירה לכמה שיותר אנשים. ושכולם יהיו צימחוניים.

יובל גלעד – חוק ספריות וקרן תמיכה למשוררים. שמשורר ילמד מה שהוא רוצה למד. כתבי עת שימומנו בשלושים ארבעים מיליון. לעשות פעולות אקטיביות.

שי אריה מזרחי – להביא שירה למרכז התודעה ברמה תקציבית חינוכית ותרבותית כמו קולנוע טלוויזיה וספרות שמקבלת יותר במה של שירה.

רועי צ'יקי ארד – 12 מיליון שקל נכנס לשירה. וזה משהו מאוד נמוך מתוך התקציב של ישראל וזה גורם לכך שזה זורק את השירה לשוק החופשי. ובתוכו כתבי עת נסגרים וספטבילם לא  מקבלים כסף. קרן רבינוביץ ומפעל הפיס לא משורר. יש קטסטרופה שהביאה למצב הזה וכולנו יכולים להיאסף. יש התנגדות של שירה. הרעיון שלנו להגיע לחוק שירה. אולי נקים איגוד. הרעיון הוא שיש לנו שתי רגליים של מאבק אבל יש גם רגל של איגוד מקצועי.

מהפכות עושים אנשים רעבים

דורון צברי – התנאי הראשון למהפכה. אם רוצים לעשות מהפכה. לרומם את השירה. המצב בקנטים וגם מצב המשוררים גרוע. ואתם רוצים להחזיר עטרה ליושנה. מהפכות לא עושים אנשים שבעים. זה חשוב שהמאבק כאן מגיע בשעה כזאת.

אני התחלתי – סרט גמר – "האח של דריקס" – עבדנו על התסריט –  גייסנו כספים 15000$ גמרנו את הסרט ואבא של אורי שם 30000 דולר לסגור את הסרט. והערוץ הראשון ביקש להקרין את הסרט. אליעזר יערי קנה ב23000 דולר. אנחנו יצאנו בחובות חמש שנים מהסרט. שמחנו כי הקרינו את הסרט בטלוויזיה. הערוץ קנה סרט של 120 אלף שקל בעשרים וכמה אלף שקל. המזל שלנו שהמפיקים שפתחו את ערוץ 2 דאגו למכסות הפקה. תוכניות בעברית. שנתיים אחרי שסיימנו ללמוד וכולנו התחילו לעבוד. עשינו סרט על חיים רמון. סרט רע. ובזכותו הכרתי את רינו צרור ואת הקולנוע הדוקומנטרי.  הסרט הבא היה על הפועל בית שאן שעלתה לליגת העל. שיכנענו אותם. הכול פתוח לפני המצלמה והם עמדו במילה שלהם. אף אחד גם במצבים הקשים לא סגר את המצלמה. החברים עבדו בהתנדבות. לקחו  הלוואות. הסרט עלה 112000 דולר, קנו אותו ב 39000 דולר. 31  אחוז רייטינג. טלעד עשו עליו חצי מיליון דולר. בממוצע סרט עלה 100000 ומכרו ב 10000. כל הבמאים המצליחים בקאנטים הבמאים התכנסו ודיברו. אנחנו לא לוזרים, המערכת דופקת אותנו. ההבנה של הבעיה.

הדרך לשנות להתאגד 

ארבעה דברים דרושים לייצר שינוי:

 1. סולידריות – כנס חרום של הבמאים
 2. מינוי הנהלה – אנשים עם רצון טוב ואנרגיה צריך עשרה בערך
 3. חזון – הכי קשה לגבש חזון משותף , מה אנחנו רוצים, מי אנחנו , שמונה חודשים של פעם בשבוע כדי לגבש חזון , צריך אנרגיות כדי לפעול, תפטרו מהנודניקים , הם מבזבזים זמן, להפטר משוחרי ריב ומדון
 4. ידע זה כוח – לאחר שמונה חודשים החלו בהגשמה ידע=כח ברגע שמישהו דופק אתכם מישהו מרוויח צריך להשיג ידע, למשל, יש חקיקה שמסדירה הפקה, והרשתות עקפו את החקיקה על ידי אי רשימת סכומים, אי קיום החוק פגע בבמאים, צביקה האוזר היו"ר לא פקח, יצאנו למלחמה בכבלים. ישובים לא חוברו בניגוד לחוק. דמי מנוי הכי גבוהים בעולם. מתוך 40 דולר 30 דולר רווח. המפתח להשיג : חוק הקולנוע, הגדלה ב 450 את ההשקה בהפקות מקומיות. בסוס הקולנוע הישראלי. לייצר חזון ולהאבק עליו. ללחוץ על מקבלי ההחלטות. צריך באד גאי. צריך להגיע לקודקוד. ליל הדירקטורים. צריך לדפוק לקודקודים בדלת. להתאגדות יש כח. חוק שירה פיס אוף קייק. לעשות מחקר השוואתי בעולם. לגרוף את כולם. ביחד. ולגבש חזון. למצוא עורכי דין.

הכוח שלנו הוא העוני שלנו. האיגוד התחיל עם חמישים והגיע ל 500. משורר הוא מי ששם חמישים שקל. צריך להגיע מאוגדים לממסד. להקים גוף ולתת לו לגיטימיות. האוצר ניסה לחסל את חוק הקולנוע ארבע פעמים. התמיכה של הקולנוע סך הכל 58 מיליון שקל. צריך למצוא חברי כנסת חובבי תרבות. לייצר קואליציה של חברי כנסת. חוק השירה שלב מספר עשרים בדרך. הקימו גוף הקימו הנהלה. לנסח חזון ולרתום את כולם. הקמת חברת תמלוגים. עזבנו את אקום. הקמנו את תלי. תבענו את הרשתות. הוט בקשה לקחת את כל הזכויות ממי שהיא מפיקה אותו. הכרזנו על שביתת חוזים נגד הוט. פוצצנו פריימרות של הוט. הופעל לחץ לשבור תסריטאים. הציעו 15 אלף לתסריט כדי לשבור את השביתה. ולא לקחו. סולידריות. שלושה אוטובוסים של תסריטיאים כנגד יס"מ הסתערו על השוטרים. והצליחו לפוץ פרמיירה בסינמה סיטי. ברגע שיש ארגון. דוד אבידן היו"ר הראשון של איגוד הבמאים. לא רואה חברי כנסת שיצאו נגד שירה.   ציפי – העיקר מניפסט. אם זה לא כיף, זה לא שווה.

גלעד: היגוי מציעה בחירת יו"ר  ע"י ועדת היגוי ודמי חבר 50 ש"ח.

 • משורר הוא מי שמשלמת.
 • מי בעד הסמכת היגוי לבחירת יו"ר זמני – פה אחד.
 • מי בעד דמי חבר – הוחלט בעד פה אחד.
 • בכנס – איסוף כסף.
 • תופעת הולנדר – כן ולא להגיב. דיון. תהל שלחה תגובה למעריב בחסות ועדת ההיגוי
 • רענן בן טובים – מציע עצמו להיגוי.
 • ועדת ספיבק יונה רוצה לצרף אמנים לדיונים.
 • ציפי שחרור – גם פרסום רע הוא פרסום. דניאל באומגרטן – כל פרסום טוב. כשיהיו הישגים הטון ישתנה.
 • אבנר עמית – על קבוצת /עמוד הפייסבוק. הכרזה על ו. חינוך

החלטות יעלו לאינטרנט, כל ההחלטות.

דוד ברבי – על חשיבות "אירגון" – הדוגמא ממגדלי הפרחים.

דניאל ב. – לפרסם בפייסבוק כל החלטה.  יום חמישי ושישי ועדת משפט.

רענן בן טובים – זקוקים למלכ"ר מלכ"ר מלכ"ר. אחרי החוק מוסדות.

יובל גלעד– צריך להתאגד, לחוקק, להגיע לחברי כנסת, רכבים ומפגשים אישיים (50 חבר'ה שיציקו).

דניאל באומגרטן – "תו פואטי" – המלצה על חנות. וגם להפך "מדבקת חנות זו לא מוכרת שירה"

רענן בן טובים – רוצה להיות חבר של קבע בועדת ההיגוי. התקבל

התכנסות ועדת חינוך ביוזמת אבנר עמית ביום א' לאחר המפגש לדיון ראשון על חזון ומטרות בחינוך לשירה ברחבי הארץ, ובקרב בני נוער בפרט. בין המשתתפים בועדה: אבנר עמית, ערן צלגוב, נעמי הר ירוק, שי אריה מזרחי, ואורנה ריבלין. אנחנו מקווים כמובן להמשיך ולקיים דיונים בינינו ולגבש את החזון וכל הרעיונות לכלל תכנית מוצלחת שתביא תוצאות חיוביות בשטח.

בעקבות המפגש כתב עדי עסיס כתבה לאתר המחאה הראשי, 23.11.2011

2 Responses to המדריך למהפכת השירה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: