המשורר יובל גלעד מלין בצדק על מצב השירה העברית. כתבי עת מתים בסתר.

קטע קצר מתוך המאמר הארוך של יובל גלעד בבלוג של רן יגיל ב-NRG

בימים אלה מתארגן לו מאבק המשוררים, שאינם מוכנים עוד להיעלם בשקט. אמיר אור כתב דין וחשבון מדויק על העדר התקציבים, מתי שמואלוף וחבריו מתארגנים ב"בית העם" ברוטשילד (מפגשים בימי ראשון, למי שמעוניין, בשעה שש), גלעד מאירי נלחם בעד "חוק שירה". חשוב לתבוע מימון ציבורי להוצאת כ-50-100 ספרים בשנה, לא ייתכן שמשוררים טובים ובולטים ייאלצו לממן מכיסם את ספריהם. נדרשת קרן תמיכה למשוררים במצוקה, נדרשות משרות הוראה מסובסדות ומתוקצבות למשוררים, אנשי ההוויה והרגע, כדי שייכנסו למכלאות התלמידים בבתי הספר וילמדו אותם קצת רוח חופשית מהי, ילמדו מה שעולה על רוחם. ילמדו גם ספרות כמובן, אבל לא את תוכנית הלימודים, אלא תוכנית חופשית של אבות המזון הרוחניים שלהם. נדרשת גם עזרה תקציבית לפרוזה ניסיונית לא מסחרית, להוצאת ספרי מסה ומחקר, תקציב לרשות שתפקידה יהיה לעסוק בעבר של הספרות העברית, יוצרים נשכחים וכו'. כל זה – מתפקידה של המדינה לממן, אם מדינה חפצת חיים ותרבות היא.

נדרש להעביר כבר את "החוק הצרפתי" שתקוע בכנסת, כנראה בגלל לחצים של הדואופול הכלכלי של רשתות הספרים. נדרשת תמיכה וסבסוד לחנויות ספרים פרטיות רציניות, לחנויות ספרים יד שנייה שבלעדיהן אין לספרות כל זיכרון. חיי המדף של ספר בארץ הם שלושה חודשים במקרה הטוב, ואחר כך למחסני ההוצאה ולמגרסות.

הכול צריך להיות מתוקצב על ידי הממשלה על פי חוק, תמיכה של כמה עשרות מיליוני שקלים, סכום של כנף מטוס אחת מתוך העשרות שמשרד הביטחון "חייב" לקנות אחת לכמה שנים. התקציב ייקבע בחוק, כמו חוק הספריות הציבוריות. הספריות הציבוריות הפעילות בימינו מעט בעייתיות, רוב הספרים הנלקחים הם רבי מכר, הספרניות מברכות אותי בכל פעם שאני לוקח ספר שירה, ומוציאות לו כרטיס כי איש לא שאל אותו. אבל לפחות הספרים קיימים וזמינים. (אם כי בדרך כלל כשהייתי שואל על ספר פרוזה איכותי, אפילו ישראלי, שיצא מהמחזור – כמו ספריו של יותם ראובני, היו הספרניות מסתכלות עליי בפליאה ופונות לחפש במחסן).

 אין קמח בלי תורה. יש ספרות טובה במחתרת, במקלדות של סופרים ומשוררים נואשים ונידחים, או משוררים המפרכסים כדי לשעשע קהל משועמם בפסטיבלים, קהל שמוחה כפיים אבל לא קונה את הספרים, רוצה שיאכילו אותו בכפית, שהמשורר ירקוד וישיר ויעניין אותו.

 קראו את המאמר המלא של יובל גלעד בבלוג של רני יגיל באתר NRG

אודות Mati Shemoelof
Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: