מתאגדים בשירה: פולמוס שהתקיים מעל דפי טיימאאוט

 

עודד כרמלי יצא נגד מאבק השירה ומתי שמואלוף עונה לו – פולמוס שהתרחש בתרבות טיימאאוט.

רוח של שינוי בשירה | מתי שמואלוף

הפתיחה ב'מאבק המשוררים' יצרה באופן טבעי התרגשות רבה. הרשימה המתנגדת למאבק, שהתפרסמה ב"טיים אאוט" לפני שבוע על ידי עודד כרמלי היתה מעניינת במיוחד. 'מאבק המשוררים' מבקש ממשוררים ומשוררות להכיר בנפילת תחום השירה לתהום מבחינת מימוש הזכויות שלה בעולם התרבות והחברה ולהאבק כנגדו, להפסיק לפעול כזאבים פצועים בודדים המריחים זה את זה ולנסות לפעול יחד לשיפור מצב השירה. כרמלי הוא כצעיר בבית ספר שכל הזמן מביט במראה. הוא בוחן איך עדי עסיס כותב על המאבק, מלגלג על השאלה של בחירת השם, וגם להרגשת הכישלון שחווה כל משורר כשהוא רואה את אחיו למקצוע הכתיבה בספרות מצליחים להניח את ספרם למכירה בחנויות, בעוד שרוב הרשתות לא נותנות לספרי השירה להגיע למקום ריאלי.

עודד כרמלי מתענג על כך שהוא משולל כל זכויות עובדים, משורר מופרט בג'ונגל, וזו עמדה לגיטימית שניכרת גם בשירתו המתפנקת על מילותיה. הבעיה היא שהוא בה בעת לא מוכן לדבר על כסף וגם רוצה להישאר עם אפיל אנטי-קפיטליסט. התנגדות כרוכה במאבק, בהבנת המצב, בפעולה משותפת – מילים גסות עבור כרמלי.

מאבק המשוררים הוא מאבק פוליטי בעד תחום השירה. מאבק שהוא המשכה הישיר של פעילות גרילה תרבות בשנים האחרונות והרוח החברתית שהביאה לתחום השירה, שבמשך שנים התגאתה באנינותה ובהיותה על מגדל השן.  יצאנו לקרית גת, לירוחם, לדימונה, לאל-ערקיב, לחיפה והזדהנו עם עובדים, שביתות, מאבקים פלסטינים, עניים, מזרחים, מפעלים שנסגרו. איגוד המשוררים הוא המשך ישיר. עזרנו למאבקים אחרים ובה בעת היינו מרוששים בעצמנו, המשך של עשורים ארוכים של הזנחת השירה בישראל, והתרבות בכלל כאן. משוררים (אלה שחיים לפחות) לא קיימים באופק של הכנסת, משרד התרבות, של רשתות הספרים, ספריות, בתי הספר, האוניברסיטאות. החלטנו להתאגד כל הקבוצות הקיימות ביחד כדי להביא לשינוי. זו פעולה תקדימית והיסטורית בנוף השירה העברית. חשוב גם לציין שדוד אבידן עצמו היה יו"ר איגוד שהוקם ב1971. שמו היה איגוד התסריטאים וכיום הוא קוצר את פירות הפעולה ההיא, של כמה קולנוענים צעירים ומשורר אחד.

עודד כרמלי, אתה יכול לבחור להצטרף אלינו. אינך חייב לפחד לדבר על הרגשת הכישלון האוחזת בך, כשמעטים באים לראותך בהופעות שירה, כשאתה מנסה לחלץ משכורת לסגור את החודש במיני עבודות, כמונו. האיגוד הוא בשבילך. צא מהפחדים שלך ותראה שיש הרבה אנשים שמרגישים כמוך ורוצים שינוי חברתי וצדק פואטי.

באהבה, מתי שמואלוף


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: