שירה אקטיבית: מאבק המשוררים יוצא לדרך | נעם פרתום , עכבר העיר

לפני שבועיים נערכה פגישה יחידה מסוגה עד כה, שיש סיכוי שתשאיר את חותמה בספר דברי הימים של עולם השירה הישראלי: ההתכנסות הראשונה של אנשי מאבק המשוררים. היוזמה עוד ממש בחיתוליה, אבל כבר עכשיו מסתמנות מצד המארגנים כוונות גדולות ודרמטיות: קידום מאבק כולל למען שדרוג מעמדם של השירה והמשוררים בכל המובנים.

פרופ' יוסי יונה עם נעה וגלעד בפגישה השלישית בבית העם

פרופ' יוסי יונה עם נעה וגלעד בפגישה השלישית בבית העם. צילום: מתי שמואלוף, 6.11.2011

"אנחנו שואפים ליצור דיאלוג פנימי בתוך קהילת השירה בארץ כדי שכל אחד יוכל לתרום את האימפוט שלו בנוגע לאיך משפרים את מצב התחום הזה”, מסביר המשורר מתי שמואלוף, אחד מחלוצי ההתארגנות הטרייה, “זה מאבק של כל מי שאוהב ומחובר לשירה – מבקרי שירה, חוקרים, עורכים, מגיהים, נקדנים, מנחי סדנאות, מורים וכמובן שהמשוררים עצמם. חשוב לנו להבין איך להפיץ וללמד שירה – גם כזו שהיא עכשווית ונכתבת כיום, לדאוג לכך שפרויקטים של שירה יזכו לתקצוב ושמשוררים יקבלו שכר על עמלם, ולהבין באופן כללי איך להחזיר לתחום את הכבוד התרבותי, הברק והרלוונטיות שלו”.
לא זורקים פירור
הצורך להתאגד נבע מצירוף של מקרים ואינטרסים. “כל אחד מאיתנו הגיע מכיוון שונה, אבל כל האג'נדות השתלבו ביחד", מספר שמואלוף, “צ'יקי (רועי ארד; נ"פ) פתאום קלט שהוועדה האמנותית של מפעל הפיס וקרן רבינוביץ' לא תומכות בשירה ובכתבי עת בתקופה האחרונה. במקביל, המשורר גלעד מאירי עובד על פיתוח חוק השירה במטרה להסדיר את מעמד השירה בארץ, והמשורר אמיר אור עורך מחקר מעמיק של כמה שנים בנוגע למעמדם של יוצרים ישראליים ולתמיכה הממשלתית בתרבות. אני בכלל הייתי מתוסכל מזה שפרס ספיר היוקרתי והמתגמל מיועד רק לפרוזאיקונים ולא למשוררים. התחלתי להרגיש שהמשוררים הם כמו ההומלסים של עולם הספרות. כל אנשי הרוח יושבים במסעדה, חוגגים ושבעים, ולנו לא זורקים אף פירור. אילו תחרויות ופרסים ואפשרויות קידום יש למשוררים בארץ? פרס עמיחי ופרס רמת גן לשירה שאף אחד לא שמע עליהם?”.
עד כה התקיימו שני מפגשי גיבוש והיגוי ראשוניים של משתתפי מאבק המשוררים. כדי לרכז ולהתמודד עם כל הנושאים שעל סדר היום, הקימה הקבוצה ועדות לבחינת המצב – ממש כמו בממשלה קטנה – שמנסות להבין כיצד לחבור לאנשי המחאה החברתית ולתנועות מקבילות כגון מאבק הקולנוענים, מאבק האמנים וחוק הסופרים. כמו כן הם עמלים על ארגון היעד המשמעותי הבא – כנס משוררים הפנינגי של כחצי יום לפחות, שייערך ב־13 בדצמבר ויכלול פאנלים, דיון עם הקהל והקראות והופעות שירה.
“אחד הרגעים הכי חזקים עד כה היה בפגישה האחרונה, שבה דובר על כך ששירה היא לא תחום מסחרי ושחלק מהבעיה נעוץ בכך שלנו המשוררים אין מעסיק", מספר שמואלוף, "בתגובה אמר המשורר אמיר אור ש'המעסיק שלנו הוא המדינה והחברה, אבל שניהם מתכחשים אלינו'”.

הדברים התפרסמו לראשונה בעכבר העיר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: