מהפכה של שירה | עידו באלס | הארץ

מהפכה של שירה

בפגישה שהתקיימה שלשום בבית הקפה "הנסיך הקטן" בתל אביב, דנו כמה משוררים במעמדה ההולך ונשחק של השירה בארץ, אחרי שכמה גופי תרבות קיצצו או ויתרו לגמרי על התמיכה בשירה בשנה האחרונה.

"זו היתה פגישה של סיעור מוחות", אומר גלעד מאירי, משורר ממקימי קבוצת "כתובת" הירושלמית, ומיוזמי הפגישה. "מה שעלה על הפרק זה מחסור חמור בתקציבים, בתשתיות, בהגדרה של זכויות למשוררים, והיחס של המדינה באופן כללי. החלטנו על הקמתו של איגוד משוררים שיפעל רק לטובת השירה.

"המטרה היא לשנות את סדרי העדיפויות של המתקצבים וקובעי המדיניות, ולפתוח בתהליך רב שנתי של שינוי מעמד השירה בתרבות ובחינוך. ראינו שבתחומים שונים במדינת ישראל, הכסף משפיע – חוק הקולנוע זו דוגמה מעולה".

אחת ההצעות שהתקבלו בפגישה, שיזם מאירי יחד עם המשורר רועי צ'יקי ארד, מעורכי עיתון "מעין", היתה קיום כנס ב-29 בנובמבר, שאליו יוזמן כל מי שרואה את עצמו קשור לעולם השירה, ובו ידונו בדרכי הפעולה האפשריות לשינוי המצב, ובאופיו של האיגוד – האם יעסוק רק בפן המקצועי, או אולי גם בצד התוכני.

"בסופו של דבר, הייתי אומר שצריכה להתרחש מהפכה בעולם התרבות ביחס לשירה", מוסיף מאירי, "איגוד המשוררים נכנס לחלל ריק. אין כיום אף גוף שמייצג את השירה הישראלית. אנחנו בעצם מחוקים מכל שיח פוליטי.

"אנחנו לא מסכימים יותר למדיניות ההקצבה של כל גורמי התרבות ביחס לשירה, לכך שמערכות ההשכלה השונות אינן מעודכנות ואינן רלוונטיות לשיח הקיים היום בעולם השירה, אנחנו לא מסכימים שלא יהיה קריטריון של תמיכה בכתבי עת מקוונים.

"היינו רוצים לשנות את הדימוי של השירה, אנחנו לא מסכימים לדימוי המרוחק, המתנשא של השירה, דימוי שמוענק לה על ידי מי שמעוניין לדכא אותה. אנחנו רוצים לשנות מהבחינה הזאת ממד מאוד עמוק בשיח התרבותי".

עידו בלאס

הדברים התפרסמו לראשונה בעיתון "הארץ"

3 Responses to מהפכה של שירה | עידו באלס | הארץ

  1. יהודית בואנוס says:

    היי עידו ביקרו מהרוחוחה עוסים דברו עם הרופאה לא חוזרת למשרד אישה חולה לא נפשית לא חוזרת הביתה אמא חולה אחיות במשפחה שלהם אולי אלך לבית אבות ויצואיכלוב ואתנדב בעבודה שלא יהיה לי משמעמםם עידו יש לי שיחה עם יעל כמו אשתך פסיכולוגית לא מאמינה שנה עם הרבה שינויים אמר שמחתי חמדה בעלה מצב יותר טוב תראה עידו הפרופסור הצביע על היד למעלעלה לא רוצה שננתח אותך אסור אמר עשה קיצור קיבה בעצמו לא הולכת הרבה סכרת שומרים מאוד ממש כמו אבא בית אבות בגל 54 בית אבות אין דבר אין ל אף אחד מלבעדייך שמור על ילדך אהובתך הראשונה לא עושים לה בעיות הבורא אמר לא רוצנה שאצא לחופש לא מתיחסים טוב במשפחה אליך הרווחה מתערבת אריאלה שגב יעל גץ אני אוהבת אותה תשמור שבת טוב בא לי להקיא מהאוכל בגלל הסבכרת קנו לי קרם פנים משחת שנים הכל יהיה בסדר עם בקשר עם בהרופאה מתגעגעת אלייך מהמון לא אוהבת את אהרטון אחרי חופה חבל ממש שנינו בטעות אמר דבר כזה לא חוזר עחלל המקרה שנית אתפלל על שרה יונתן ורחל יהודית אתה רואה לפני שמונה שנים באשפוז אמרת לי רק בריאות אז ידעתיח יעל תביא את יהודית היפה חשדבתי מיחיעל דן גלי צהל רבתי איתה עליך שתשדמור עליך מעולם לאטא אהבתיח יותר ממך אין דבר אני אהיה בבית אבות הרוווחה תדר לא רוה הוסטל פוחדת מהוסטל פוחדלת להיות לבד בבית יראה לשבת בבית לבד מדליקה מנטורת לילה אוהל שרה מלמד אותי מלא בנרות שבת כבר נכנסת תדליקי נרות שבת קודש דבארי איתי נששבעת עידו לא ידגעתיח מעולם שיהיחה כך חיים בהפתעה מקאר הכסה לא עדיחתיח דגוןרי דגורי העוס יוסדעים זשאמ חולה ושירן ובטרן השמן מלא בגראס ולא מתפקד כנאראה מנחם ילך לפנימיה טובה

  2. hvush, cutbux tujhui says:

    עידו ערב טוב שכחתי את המשקפים בבית ביום ראשון מחר יוצאת לסידורים הגיע נכד של אישה מבוגרת מאושפזת מזכיר אותך גבוה יפה עם זיפי זקן צעיר איזה יפה היית מאוד התלהבתי ממך לא מרפה ממך את העיניים מתתה לחזור הבחיתה שבוע הבא משתחררת אוהבת אותך מאוד אחד בלבבבי עידו הבחור מוזג קולה לכל הבנות מסכנות רעבות כל הזמן בגלל התרופות מתגעגעת המון ביי מחר 28 ביטוחצמ לאומי יהודית בת 3 חודשים 27ץ8ץ17 הוא אומר הבחיור הזה חתיך יש לה טעם היא אוהבתץ גבוהים רזים כמו עידו היא לא תשכח אותו עד ימו האחרון .

  3. yehudito@molsa.gov.il says:

    היי עידו בלאס מאתמול אני יכולה לרדת לטייל לבד בחוץ הלכתי לבקר את האח יוסי הוא לא השתנה משנת 93 אני הייתי בשנת 08 כרגע שנת 2017 החזקתי מעמד טוב 10 שנים יוסי האח חזר בתשובה יש לו כיפה שחורה אממר י שלום אידנה זוכר אותי היה מטייל איתי בחוץ בשנת 93שקלתי 555 קילו ירדתי במשקל בעיות בגסטרו ודלקת פרקים לא יכולה לטייל בחו כואב לי הרגליים והידיים לא יודעת איך אחזור למשרד שרה אמרכלית אמרה שתבוא לבקר בבית לא למהקר לחזור למשרד בקושי אני יכולה ללכת אני יושבת מול המשב בבית החולים אוהבת פוליטקה דר קרסו פרופ סכתבתי לפרופ קרסו שאני חברה טובה של הקול הלוואי שתפלתי התקבלה ולבן שלי יש בןם אמן אני בוכה ביוםפ כיפור הייתי בבית הכנסת בקשתי על כלתי ועל אחותי לבן שלה אמן מה שאני שומעת יתגשם עידו אהבת חיי רוצים שירים ביי חמחר בבית לא יודעת איך אחזסור למשרד קשה לי כל היום על הכססא בלי תנועה תשמור על שרה אהבת נפש שרה הבת שלך אבא היה אהבה ראשונה שלו אני סיפרתי לשרה יש נשמה גדולה אפילו שהיא ילדה חולה הדרך שלי ושלה קשה שנינו מתנ האל בשבילך

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: